اسپید سامانه پخش و توزیع هوشمند | اسپید - بلاگ پدیده رشد سریع استارتاپها، فرصت یا تهدید! – بلاگ اسپید سامانه پخش و توزیع هوشمند


پدیده رشد سریع استارتاپها، فرصت یا تهدید!

وقتی افراد بیشتری به تیم مان اضافه می شوند، چگونه بهره وری را اندازه گیری کنیم؟ بهترین ساختار سازمانی چیست؟ اندازه درست تیم مان چقدر باشد؟ و چگونه روابط، محصول و فرهنگ استارتاپمان را در رشد حفظ کنیم؟

و هزاران سوال دیگر. اما به راستی چگونه رشد سریع استارت آپ مان را مدیریت کنیم؟

در این یادداشت قصد دارم به بعضی از موارد اشاره کنم که به جواب رسیدن سوالات بالا کمک فراوانی می کند.

چگونه کارایی عملیات های اساسی را اندازه گیری می کنید؟

داشتن یک فرهنگ استارتاپی قوی، در بزرگتر شدن شما بسیار کمک خواهد کرد. همانطور که اعضای استارتاپ شما بیشتر خواهند شد باید به کارایی عملکرد و اندازه گیری آن توجه کنید.

“برن ریت (Burn Rate) یا هزینه های ماهیانه خود را مدیریت کنید. رشد خود را در برابر پلن درآمدی خود مدل کنید  تا نگرانی های خود را در برابر سرعت جذب نیرو کم کنید.”

نقدینگی، تمایل به خرج شدن دارد. اولین چیزی که باید بدانید این است که نرخ جذب نیروی شما چقدر باشد تا برن ریت (Burn Rate) یا هزینه کرد ماهیانه خود را تحت کنترل داشته باشید. این بدین معناست که به وسیله پیش بینی مالی و عملیاتی استارتاپ خود، رشد خود را در برابر پلن درآمدی خود، مدل کنید.

این به شما بسیار کمک می کند تا متوجه شوید که چگونه سرمایه استارتاپ شما در حال خرج شدن است.

ساختار سازمانی استارتاپ شما چگونه تکامل می یابد؟

همانطور که استارتاپ شما تکامل می یابد و رشد می کند، به شکل فزاینده ای واضح بودن ساختارش دشوار می شود. شرح شغلی های مشخص با مسئولیت های کاملاً واضح برای اعضا تا حد زیادی به شما کمک خواهد کرد.

به عنوان یک تیم برای شروع رشد، بسیار اهمیت دارد که همه اعضا بدانند چه کسی مسئول چه چیزی است. در استارتاپ خود تیمهای کوچک، پویا و در ارتباط با هم با وظایف و مسئولیت های کاملاً واضح و مشخص تشکیل دهید. بسیار مهم است که تعداد اعضای این تیمها را کاملاً بهینه نگه دارید. نه زیاد و نه کم.

از سر راه کنار برورید!

به معنای واقعی کلمه، به عنوان مدیر اجرایی استارتاپ در حال رشد، درگیر عملیات روزمره نشوید .این اتفاق برای شرکت شما می تواند سمی باشد و شما را نا کارامد کند. زمان را صرف جذب یک تیم با پتانسیل کنید که فقط راه را به آنها نشان دهید.

” نمی توانید از موتورخانه، یک کشتی را رهبری کنید.”

مرحله رشد دوره زمانی است که شما باید بر روی ساخت اهداف و و تراز آنها با شرکت و اعضای تیم خود فکر کنید و به اهداف دست پیدا کنید.

جذب سرمایه گذار یا حفظ نقدینگی

بسیار اهمیت دارد که پروسه و میزان رشد شما بر اساس نقدینگی شرکتتان و یا توانایی شما در جذب سرمایه گذار باشد. اگر نتوانید در مسیر و مرحله رشد این کار را بکنید قطعاً اتفاقات خوبی برای شما نخواهد افتاد!

رشد کیفیت و خدمات مشتری همزمان با رشد شرکت

نکته بسیار مهم دیگر این است که سعی کنید همزمان با بزرگتر شدن و رشد شرکت، کیفیت خدمات مشتری را نیز افزایش دهید و یا حداقل به اندازه نیاز کیفیت را حفظ کنید.

این موضوع بسیار خطرناک است زیرا اگر در مسیر رشد کاربران را ناراضی کنید، قطعاً با شکستی بزرگ و یا برگشتی بسیار پر هزینه مواجه خواهید شد.

هرچه بیشتر رشد می کند باید بیشتر مشتریان خود و نیازشان را بشناسید و به دنبال ارائه راه حل های بهتر باشید.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =