اسپید سامانه پخش و توزیع هوشمند | اسپید - بلاگ دسترسی فیس بوک به اطلاعات شخصی کاربران – بلاگ اسپید سامانه پخش و توزیع هوشمند


دسترسی فیس بوک به اطلاعات شخصی کاربران

بیزینس اینسایدر در گزارشی می نویسد: دردسرهای فیس بوک و به دنبال آن سیر نزولی ارزش سهام آن از آنجا شروع شد که دیلان مک کی از کاربران فیس بوک آرشیو کل داده‌های خود در فیس بوک را بارگذاری کرد و مشخص شد تمامی سوابق تماس‌های تلفنی او با گوشی اندرویدی و پیامک‌های رد وبدل شده او توسط فیس بوک جمع آوری شده است.

بر اساس همین بررسی برنامه اندرویدی دسترسی به فیس بوک، اسامی افرادی که با آنها تماس گرفته شده یا پیامکی رد و بدل شده را نگهداری می کند و حتی مدت زمان مکالمات و شماره گیرنده را به حافظه اش می سپارد.

افشای این مساله بعد از رسوایی کمبریج آنالیتیکا که نشان داد داده های ۵۰ میلیون کاربر بدون کسب اجازه از آنها برای یک تحقیق سیاسی به نفع ستاد انتخاباتی ترامپ مورد بهره برداری قرار گرفته، به شدت به اعتبار و حیثیت فیس بوک لطمه زده است.

به دنبال تشدید اعتراضات و از دست رفتن ۵۸ میلیارد دلار از ارزش فیس بوک طی روزهای اخیر این شرکت در وبلاگ رسمی خود بیانیه ای منتشر کرده و اعلام کرده است که جمع آوری اطلاعات کاربران را بدون اجازه انجام نداده و این قابلیتی است که در برنامه های اندرویدی موجود است و کاربر در زمان نصب برنامه موبایلی فیس بوک با به اشتراک گذاری داده های خود با برنامه مذکور موافقت می کند. این مجوز در زمان نصب برنامه پیام رسان فیس بوک و فیس بوک لایت هم به کاربران داده شده است.

فیس بوک همچنین افزوده که ثبت و نگهداری این سوابق یافتن افراد مرتبط و برقراری ارتباط با آنها را تسهیل می کند و تجربه کاربری فیس بوک را بهبود می بخشد. این شبکه اجتماعی همچنین اعلام کرده که این اطلاعات را در اختیار افراد و گروه های ثالث قرار نمی دهد.

البته این بیانیه نگرانی های کاربران فیس بوک را برطرف نکرده، زیرا این شرکت قبلا هم توضیحات و وعده های مشابهی را ارائه کرده، ولی به آنها وفادار نمانده بود. گوگل از اکتبر سال ۲۰۱۷ تغییراتی در اندروید ایجاد کرد تا این نوع دسترسی ها محدود شود و سیستم عامل آی او اس نیز به طور کامل مانع از چنین دسترسی می شود.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =