اسپید سامانه پخش و توزیع هوشمند | اسپید - بلاگ آینده سیستم حمل و نقل – بلاگ اسپید سامانه پخش و توزیع هوشمند


آینده سیستم حمل و نقل

پیش‌بینی در مورد آینده سیستم تحویل کالا کار دشواری است. هنری فورد، مخترع آمریکایی در سال ۱۹۴۰ پیش‌بینی کرده بود که ماشین‌های پرنده به زودی بخشی از زندگی روزمره انسان‌ها خواهند بود. هر چند این پیش‌بینی در آن زمان بسیار جالب توجه بود، اما به نظر نمی‌رسد تحقق این ایده در آینده نزدیک امکان پذیر باشد. 

این روزها در کشور‌های پیشرفته کاربران شاهد افزایش اشیای هوشمند مانند ربات‌های تحویل کالا، اتومبیل‌های خودران، یخچال‌های هوشمند و سیستم‌هایی از این قبیل هستند. استفاده از اشیای هوشمند که به صورت خودکار و بدون نظارت انسانی کار مشخصی انجام می‌دهند روز به روز در حال افزایش است. 

شرکت گارتنر پیش‌بینی کرده ‌است که در چند سال آینده شاهد رشد اشیای مستقل هوشمند خواهیم بود. این دستگاه‌ها شامل ربات‌های تحویل کالا، پهپاد‌ها و وسایل نقلیه خودکار ‌می‌شوند. گارتنر همچنین خاطر نشان می‌کند که در حال حاضر تحویل کالا به وسیله ربات‌ها به صورت آزمایشی انجام می‌شود. کالاهایی که به‌ وسیله ربات‌های تحویل کالا ارسال می‌شوند شامل غذا، بسته‌های سفارشی و خدمات دارویی هستند.  

ربات‌های تحویل کالا

در چند سال گذشته بیشتر استارتاپ‌های حوزه تحویل کالا در جهان به استفاده از پهپادهای ارسال بسته روی آورده‌اند و تحویل کالاها را از طریق ربات‌های پرنده انجام می‌دهند. اما در این بین شرکت‌هایی هم وجود دارند که می‌خواهند این ایده را بر روی زمین و در سطح خیابان‌ها انجام دهند. 

ربات‌های تحویل کالا بر اساس یک الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی کار می‌کنند. این ربات‌ها مجهز به چندین دوربین و سنسور هستند و با استفاده از نقشه گوگل و جی‌پی‌اس مسیر را پیدا می‌کنند. مشتری می‌تواند در طول مسیر وضعیت بسته را از طریق تلفن همراه خود ردیابی کند. پس از رسیدن به محل مورد نظر، پیامی برای مشتری ارسال می‌شود و او می‌تواند با وارد کردن رمز یکبار مصرف بسته خود را از ربات تحویل بگیرد. شرکت‌های بسیاری هستند که در حال حاضر از ربات‌ها برای تحویل کالا به مشتریان خود استفاده می‌کنند. از جمله: 

آمازون

این شرکت از ربات خودران موسوم به Scout برای تحویل کالا استفاده می‌کند. ربات اسکات نوعی وسیله نقلیه شش چرخ است که تقریباً به اندازه یک سطل زباله است. این ربات با داشتن مجموعه‌ای از سنسورها می‌تواند به راحتی در خیابانها و پیاده‌روها حرکت کند. در حال حاضر ربات اسکات به ساکنان خیابان‌های کالیفرنیای جنوبی ارائه خدمات می‌دهد. 

علی‌بابا

علی‌بابا از ربات خودران G Plus برای تحویل کالا به مشتریان استفاده می‌کند. ربات جی‌پلاس می‌تواند بسته مورد نظر را به انسان و یا ماشین هوشمند تحویل دهد. شرکت علی‌بابا افزون بر این ربات، جعبه هوشمندی به نام Cainiao نیز طراحی کرده‌ است و زمانیکه جی‌پلاس به مقصد می‌رسد، بسته در داخل محفظه تحویل سفارش قرار می‌گیرد. 

اسکایپ

شرکت اسکایپ از نوعی ربات زمینی به نام Starship برای تحویل کالا استفاده می‌کند. مسئولان شرکت اسکایپ رباتی به نام استارشیپ ساخته‌اند که بر روی زمین حرکت می‌کند و سفارشات را به مشتریان تحویل می‌دهد. پس از درج سفارش مشتری اقلام مورد نیاز در بدنه ربات جاسازی شده و در عرض کمتر از ۱۵ دقیقه با توجه به مسافت به‌دست مشتری می‌رسند‌.

رنو

این شرکت از ربات خودران موسوم به EZ-Pro برای تحویل کالا استفاده می‌کند. ربات‌های خودران شرکت رنو «ای زدپرو» نام دارند. این ربات‌های خودران دارای محفظه‌ای برای نگهداری کالا هستند و می‌توانند سفارشات را بدون دخالت انسان به مقصد برسانند. 

نورو

این شرکت برای تحویل پیتزا از نوعی ربات‌ تحویل کالا استفاده می‌کند. این ربات در حال حاضر به شکل آزمایشی در منطقه هوستون ایالات متحده فعالیت می‌کند. شرکت نورو در حوزه سفارش پیتزا فعالیت می‌کند و به تازگی تصمیم گرفته است که برای این کار از ربات‌ استفاده کند. 

سیستم تحویل کالا 

هر چند ربات‌های تحویل کالا می‌توانند بسته‌های ارسالی را در زمانی کوتاه و با سرعت بالا حتی در شرایط نامناسب جوی به مشتریان برسانند، اما نقدهایی هم به استفاده از این ربات‌ها وارد است. به عنوان مثال ربات‌های تحویل کالا از مسیرهای پیاده‌رو حرکت می‌کنند و در نتیجه مشکلاتی برای عابران پیاده ایجاد می‌کنند. همچنین، برخی مشتریان ترجیح می‌دهند که بسته‌های خود را به جای ربات‌ها از انسان‌ها تحویل بگیرند. از طرفی هم با افزایش استفاده از ربات‌ها، سفیران تحویل کالا هم نگران از دست دادن شغل خود هستند. در مجموع استفاده از ربات‌ها مانند سایر تکنولوژی‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارد. 

اسپید

سیستم‌های تحویل کالا در جهان به سمت هوشمند شدن حرکت می‌کنند. در کشور ما هنوز استفاده از پهپاد و ربات برای تحویل کالا آغاز نشده است. اما شرکت اسپید با نزدیک شدن به این روند جهانی سعی در هوشمند کردن سیستم‌های تحویل کالا است. این شرکت با فراهم کردن امکان ردیابی محصول توسط مشتریان گام بلندی در جهت ارائه خدمات بهتر به مشتریان برداشته است. سرعت بالای ارسال و تحویل محصولات یکی از اصول سامانه هوشمند توزیع و پخش اسپید است. اما مهم‌ترین ویژگی سامانه هوشمند توزیع و پخش اسپید بهره‌مندی از سفیران متخصصی است که برای برقراری ارتباط مناسب با مشتریان آموزش‌های ویژه‌ای دیده‌اند و برخلاف ربات‌ها، ارتباطی انسانی با مشتریان برقرار می‌کنند. 

اگر شما هم در کسب و کار خود به خدمات لجستیک برای ارسال بسته‌هایتان نیاز دارید می‌توانید از خدمات ویژه سامانه هوشمند توزیع و پخش اسپید استفاده کنید.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − هشت =